Zagrożenia związane ze zleceniem pozycjonowania

Każdy kto myśli o promocji w internecie zastanawia się nad zatrudnieniem firmy pozycjonującej. Chcąc rozwijać własny biznes i nie pozostawać w tyle za konkurencją skuteczna promocja jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Natomiast każda tak inwestycja wiąże się z obawami i pewnym ryzykiem, gdyż firmy inwestują w nie własne pieniądze.

Poniżej przedstawimy jakie są najczęstsze obawy klientów w takim wypadku oraz w jaki sposób można się przed nimi zabezpieczyć.

Brak podejmowania działań

Wiążąc się z daną firmą pozycjonerską klienci obawiają się, że będą płaciły jedynie za monitorowanie pozycji bez konkretnych działań nad stroną. Część nieuczciwych form rzeczywiście może stosować tego typu praktyki. Natomiast zawsze można w takiej sytuacji zabezpieczyć się poprzez wpisanie do umowy konkretnych działań które będą realizowane w jej ramach. Kolejnym elementem zabezpieczającym może być uzyskanie raportu z przeprowadzonych działań.

Pogorszenie pozycji

Kolejnym elementem którego obawiają się klienci to pogorszenie pozycji w Google. Nieodpowiednia firma pozycjonerska może swoimi działaniami doprowadzić do pogorszenia pozycji strony, w skrajnym przypadku może doprowadzić do nałożenia kary lub filtru na stronę. Najczęstszą tego przyczyną jest nieodpowiednia budowa profilu linkowego serwisu. Zabezpieczeniem przed tego tupu praktykami może być uzyskiwanie raportu z pozyskanych linków lub samodzielna weryfikacja w narzędziach typu Google Search Console, Ahrefs czy też Majestic SEO.

Brak gwarancji efektu

Żadna firma SEO nie może dać gwarancji osiągnięcia konkretnych rezultatów. Wyszukiwarka Google to narzędzie zewnętrzne której algorytmy zmieniane są nawet kilkaset razy w ciągu roku. Decydując się na promocję strony przez specjalistę SEO musisz ufać, że zrobi on wszystko co możliwe by osiągnąć jak najlepsze rezultaty dla Twojej witryny. Można oczywiście sprawdzić portfolio danej firmy, natomiast należy pamiętać, że każda strona traktowana jest indywidualnie a lista czynników rankingowych jest bardzo duża.

Długi czas oczekiwania

Kolejnym czynnikiem którego klienci się obawiają to zbyt długi czas oczekiwania na efekty. Decydując się na promocję musisz zdawać sobie sprawę że pozycjonowanie stron to proces długofalowy a chęć uzyskania zbyt szybko rezultatów może przynieść odwrotny efekt.

Czas trwania umowy

Firmy pozycjonerskie oferują z reguły umowy długoterminowe bez możliwości wcześniejszego rozwiązania. Z reguły wiąże się to z poprzednim punktem, gdyż rezultaty prac nie przychodzą z dnia na dzień i na efekty niestety trzeba poczekać. Warto natomiast zabezpieczyć możliwością wcześniejszego rozwiązania w przypadku braku osiągnięcia założonych rezultatów.

Spadki po zakończeniu współpracy

Kolejnym elementem jest obawa że po zakończeniu współpracy nastąpi drastyczny spadek strony w wynikach wyszukiwania. Oczywiście może nastąpić taka sytuacja chociażby z braku kontroli nad stroną, barkiem dostosowania do nowych zmian w algorytmach czy też niepodtrzymywaniem linków prowadzących do serwisu. Natomiast z reguły efekty podejmowanych prac utrzymują się przez jeszcze długi czas.

Podsumowując, przy decyzji odnośnie promocji serwisu należy przede wszystkim ustalić zakres prac i sposób raportowania. Warto także zweryfikować opinie o danej firmie oraz zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami.

Nowe tematy SEO

Jeśli chciałbyś, abyśmy poruszyli nowe tematy w kwestii pozycjonowania - skontaktuj się z nami!

Pozostań w kontakcie

Jeśli masz pomysł na nowe tematy, napisz do nas!