Jak poprawić szybkość strony internetowej

Szybkość ładowania strony wpływa na pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Szybciej wczytywana strona zmniejsza tzw. współczynnik odrzuceń strony internetowej oraz zwiększa szanse na pozostanie na stronie użytkownika który trafił na nią np. z przeglądarki Google.

Jak szybko powinna więc wczytywać się strona i gdzie sprawdzić jej aktualne wyniki?

W celu analizy i optymalizacji serwisu pod kątem szybkości ładowania strony warto skorzystać z narzędzia Google o nazwie PageSpeed Insights dostępnego pod adresem: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Przy jego pomocy można poznać nie tylko wynik z wydajności serwisu, jego optymalizacji ale także użyteczne wskazówki, jak poprawić parametry strony.

Jak działa narzędzie?

Aby poznać osiągane wyniki przez naszą stronę wystarczy podać jej adres. Narzędzie błyskawicznie generuje wynik badania zarówno dla wersji desktopowej jak i mobilnej pod kątem:

Szybkość działania

Szybkość ładowania strony obliczana jest na podstawie mediany 2 wartości:

Wynik ogólny wyświetlany jest w jednej z trzech możliwych kategorii:

Optymalizacja

Wynik z badania optymalizacji strony także określany jest w trzech kategoriach (możliwe punkty do uzyskania przez witrynę od 0 do 100 – im więcej tym lepiej):

Narzędzie poza generowaniem wyników z analizy danego serwisu przedstawia także sugestie optymalizacyjne do wdrożenia, oraz te już stosowane. Przykładowe możliwe sugestie:

Dodatkowo każda z sugestii zawiera dodatkowe wyjaśnienie lub wskazówki (po kliknięciu na „szczegóły”) jak np. wskazane dokładne pliki CSS które należy zmniejszyć. Dlatego warto przeprowadzić optymalizację strony.

Co więcej można pobrać zoptymalizowane już przez Google pliki:

Wystarczy zaktualizować je na serwerze, by w pewnym stopniu poprawić wyniki strony. I pamiętaj, że optymalizacja SEO strony, również pod kątem szybkości jej działania, jest bardzo ważna!

Nowe tematy SEO

Jeśli chciałbyś, abyśmy poruszyli nowe tematy w kwestii pozycjonowania - skontaktuj się z nami!

Pozostań w kontakcie

Jeśli masz pomysł na nowe tematy, napisz do nas!